Smid jer i sofaen, drik et stort glas let rødvin eller en cocktail, og lad jer forkælæe med første servering, der byder på håndskåret tartar med en net af sprød pommes alluimette og dehydreret æggeblomme. Behøver vi sige mere?
Ok, vi ved godt at overskriften lader tankerne vandre hen mod den klassiske fish-n-chips, men det er altså ikke heeeelt det der er på menuen. Istedet får i dagens fangst af hvid fisk, perfekt stegt med spidskål og en lækker muslingesauce. Alt sammen med gode, hjemmefriterede fritter og en mayo!
Choux au craquelin er navnet på fransk kokkesprog. Vi har fundet ud af at der er tale om en luksus-version af en vandbakkelse, med lækkert fyld af hyldeblomst og jordbær - perfekt her i højsæsonen!
Copyright © 2026 earlybird.dk ApS